Pętla wokół jezior Karyntii - Kärnten Seen-Schleife

Czas na 340-kilometrową wyprawę rowerową wokół najpiękniejszych jezior na południu Austrii

Czysta przyjemność z jazdy na rowerze: podróż na siodełku przez słoneczne południe Austrii, tylko z lekkim bagażem, pośród błękitnych i turkusowych jezior osadzonych w bajkowym – pagórkowatym i typowo górskim – krajobrazie na pograniczu austriacko-włosko-słoweńskim. W zależności od ilości wolnego czasu i stanu kondycji zróżnicowaną trasę o długości ok. 340 km można podzielić na dowolną liczbę etapów. Idealne rozwiązanie to przeznaczenie na całą wyprawę przynajmniej tygodnia. Dzięki temu będzie dużo czasu, żeby kąpać się w ciepłych jeziorach, napawać urokiem przyrody i mijanymi po drodze atrakcjami.

RadSpinne Seenschleife 2021

Wzdłuż trasy nawet bardzo wybredni rowerzyści znajdą wiele miejsc noclegowych, dopasowanych do różnych gustów turystów i zasobności ich portfeli. Podczas wycieczki świetnie sprawdzą się także rowery elektryczne. Ci, którzy nie przywieźli rowerów ze sobą, mogą wypożyczyć nowoczesny sprzęt wraz z akcesoriami w jednej z 50 wypożyczalni w Karyntii, a potem zwrócić go w dowolnej innej. Informacje o „Carinthia rent e Bike”: tutaj

Jednym z możliwych punktów rozpoczęcia wielodniowej wycieczki – po trasie w kształcie ósemki –jest leżące nad Drawą miasto Villach, lokalna metropolia z dogodnymi połączeniami drogowymi i kolejowymi, położona w geograficznym centrum Karyntii. Trasa prowadzi głównie po dobrze oznakowanych ścieżkach rowerowych i obejmuje atrakcyjne odcinki Ciclovia Alpe-Adria oraz trasy wzdłuż Drawy (Drauradweg). Dzięki łagodnemu klimatowi po południowej stronie Alp pętla wokół jezior Karyntii jest zwykle dostępna od kwietnia do października.

Pętla wokół jezior Karyntii - Video

I etap: Villach – Millstatt

67 km, 690 metrów różnicy wysokości

Początek i koniec „Kärnten Seen-Schleife” znajdują się przy charakterystycznym, czerwonym moście Pokoju (Friedensbrücke), spinającym brzegi Drawy na wschód od Villach. Do jeziora Ossiacher See można dotrzeć już po mniej więcej pięciu kilometrach ścieżką rowerową prowadzącą na północ. Podziwiając wspaniałe widoki samego akwenu i okolicznych gór okrążamy Ossiacher See w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. W Ossiach warto wybrać się na krótkie zwiedzanie imponującego klasztoru z barokowym kościołem (pierwotnie z XI wieku). Po okrążeniu jeziora zaczyna się pierwszy dłuższy podjazd. Droga wiedzie przez 15 kilometrów wzdłuż Afritzer Bach aż do Afritzersee i Feldsee, a następnie przez Radenthein do wschodniego brzegu jeziora Millstätter See i dalej przez Dellach do Millstatt.

Co warto zobaczyć (i przeżyć) w okolicy:
- Slow Trail Bleistätter Moor / Ossiacher See,
- serowarnię Kaslabn w Radenthein,
- kąpielisko Erstes Kärnten Badehaus nad Millstätter See.

I etap - Galeria zdjęć

II etap: Millstatt – Techendorf

49 kilometrów, różnica wysokości 732 metry

Drugi dzień pętli wokół karynckich jezior rozpoczyna się łagodnie i komfortowo – ale w ciągu dnia zaliczymy większość całotygodniowego przewyższenia. Najpierw należy przejechać wzdłuż brzegu jeziora Millstätter See w kierunku Seeboden, a następnie zjechać do Spittal w dolinie Drawy. Tutaj szlak łączy się ze słynną trasą rowerową doliny Drawy (Drauradweg), wiodącą wzdłuż głównej rzeki Karyntii. W Neuolsach trasa odbija na zachód, prowadzi nas podjazdem do Zlan i dalej – wzdłuż idyllicznego Weißenbach – do Stockenboi. Stamtąd już tylko dziesięć kilometrów do wschodniego brzegu malowniczego Weissensee. Tu kończy się droga i wyprawę można kontynuować tylko statkiem przez klimatyczne górskie jezioro o fiordowym charakterze. Po 30-minutowej przeprawie i przybiciu do przystani Ronacherfels czeka nas jeszcze pięć wspaniałych kilometrów jazdy do Techendorf wzdłuż brzegów jeziora.

Co warto zobaczyć (i przeżyć) w okolicy:
- wycieczkę letnią kolejką górską na Goldeck,
- trasy MTB w Parku Krajobrazowym Weissensee dla początkujących i zaawansowanych,
- magiczne chwile na tratwie rekreacyjnej – Weissensee,
- rejs statkiem po Weissensee.

II etap - Galeria zdjęć

III etap: Techendorf – Pressegger See

30 kilometrów, 246 metrów różnicy wysokości

Po dwóch dniach z łączną różnicą wysokości ponad 1400 m ten krótki, trzeci etap można by uznać właściwie za dzień odpoczynku – gdyby nie Kreuzbergsattel o wysokości 1074 metrów. Ponieważ Weissensee leży na 930 m n.p.m., różnica jest dobrze widoczna. Po wjeździe czeka nas piękny, długi zjazd doliną Gitschtal w kierunku Hermagoru. Stamtąd płaska już trasa wiedzie przez dolinę rzeki Gail do jeziora Pressegger See. Tego dnia znajdziemy na pewno dużo czasu na kąpiel w ciepłym jeziorze.

Co warto zobaczyć (i przeżyć) w okolicy:
- kuchnię regionalną i programy tematyczne pierwszego na świecie regionu Slow Food Travel, np. w zamku Lerchenhof lub w Bärenwirt Hermagor,
- przygodę, zabawę i relaks bezpośrednio nad jeziorem – Kärnter Erlebnispark nad Pressegger See: zobacz

III etap - Galeria zdjęć

IV etap: Pressegger See – Egg nad Faaker See

49 kilometrów, 295 metrów różnicy wysokości

Większość przewyższeń pętli wokół jezior Karyntii już zaliczona. Dziś można się zrelaksować na trasie rowerowej przez dolinę rzeki Gail przy granicy z Włochami i Słowenią oraz wyruszyć z powrotem na wschód. Kojący uszy plusk krystalicznie czystej wody w rzece dobiega do ścieżki rowerowej, a widok na charakterystyczny Dobratsch z wieżą nadawczą na szczycie zapiera dech w piersiach. Celem dnia jest lśniąca turkusowo tafla jeziora Faaker See. Trasa najpierw prowadzi do jego południowego krańca z widokiem na wyspę i tamtejszy nostalgiczny hotel, a następnie wzdłuż wschodniego brzegu do Egg nad Faaker See.

Co warto zobaczyć (i przeżyć) w okolicy:
- ogród cytrusowy z ok. 280 różnymi roślinami cytrusowymi w Faak am See (połączenie ogrodu botanicznego i gospodarstwa ekologicznego),
- „indiańską” wycieczkę kajakiem przez trzcinowiska na jeziorze Faaker See.

IV etap - Galeria zdjęć

V etap: Egg nad Faaker See – Sankt Kanzian nad Klopeiner See

58 kilometrów, różnica wysokości 369 metrów

Z północnego krańca jeziora Faak (ze spektakularnym widokiem na Karawanki i piramidalny stożek skalny Mittagskogel) wracamy do doliny Drawy i kontynuujemy podróż do Velden nad Wörthersee. Po drodze wzdłuż północnego brzegu największego i najbardziej znanego jeziora Karyntii mijamy kąpielisko Pörtschach z pięknymi willami, zameczkami i stylowymi domami nad brzegiem akwenu. Jedziemy promenadą nad jeziorem w Klagenfurcie i przecinamy stolicę landu, gdzie naprawdę warto zobaczyć starówkę. Po południu docieramy do tętniącej życiem miejscowości Sankt Kanzian nad Klopeiner See, uważanego za najcieplejsze jezioro (z możliwością kąpieli) w Europie.

Co warto zobaczyć (i przeżyć) w okolicy:
- wypić coś w kawiarenkach z widokiem na jezioro przy promenadzie w Velden,
- odbyć wycieczkę kulinarną na Benediktinermarkt w Klagenfurcie,
- odwiedzić leśny świat przygód (Walderlebniswelt) w St. Kanzian z 75 atrakcjami i parkiem linowym,
- skorzystać z bezpłatnego dostępu do jeziora i zażyć kąpieli po kilku godzinach jazdy.

V etap - Galeria zdjęć

VI etap: Sankt Kanzian nad Klopeiner See – Velden nad Wörthersee

69 kilometrów, 493 metry różnicy wysokości

Po fajnej rundce wokół Klopeiner See nadchodzi czas na Drawę. Odległość pokonujemy jadąc głównie po znanej trasie rowerowej wzdłuż Drawy (Drauradweg). Od 2016 roku trasa ma pięć gwiazdek ADFC (jako jedna z czterech), co jest gwarancją jej najwyższej jakości. Możemy rozkoszować się rekreacyjną jazdą wzdłuż rzeki i podziwiać panoramę masywów skalnych, zamków i zbiorników retencyjnych. W słynnym wśród miłośników wędrówek regionie Rosental przejeżdżamy przez miasteczko Ferlach, znane z tradycji rusznikarskich. W jednym z wielu zakoli Drawy znajduje się elegancki zamek Rosegg z dużym ogrodem, labiryntem i zwierzyńcem. Stamtąd już tylko kilka kilometrów dzieli nas od stylowego Velden nad Wörthersee.

Co warto zobaczyć (i przeżyć) w okolicy:
- wąwóz Tscheppaschlucht w okolicach Ferlach – prawdziwy klejnot natury,
- Expi Science Center – centrum nauki pełne (fizycznych) eksperymentów w Gotschuchen/St. Margarethen w Rosental,
- rejs wycieczkowy po Wörthersee i/lub wycieczka na Pyramidenkogel.

VI etap - Galeria zdjęć

VII etap: Velden am Wörthersee – Villach

18 kilometrów, 113 metrów różnicy wysokości

Dziś żegnamy się już z jeziorami Karyntii. Z promenady nad jeziorem w Velden wracamy zrelaksowani na trasę wzdłuż Drawy (Drauradweg). Szlak wije się wzdłuż północnego brzegu rzeki przez kilka kilometrów w kierunku Villach. Po łącznie 340 kilometrach – i wielu niezapomnianych przeżyciach – domykamy pętlę wokół jezior Karyntii na charakterystycznym czerwonym moście Pokoju (Friedensbrücke) we wschodniej części Villach.

VII etap - Galeria zdjęć