Rail & Bike

Austriackie koleje państwowe ÖBB są w Karyntii niezawodnym partnerem logistycznym dla rowerzystów. Teraz kolejowa oferta dla rowerzystów jest jeszcze bogatsza, a to dzięki atrakcyjnym rozkładom jazdy szybkich kolei miejskich (S-Bahn) na wielu trasach. Oprócz pociągów Tauern-Sprinter, Petzen-Sprinter i Micotra-Sprinter w tym roku będzie można skorzystać również z Karawanken-Sprinter.


Planujesz wycieczkę na rowerze? Wybierz ofertę Rail & Bike i podróżuj po Karyntii oraz regionie Alpe-Adria. Odkrywaj góry, jeziora i region Morza Adriatyckiego, podróżując pociągiem. Cudowne chwile!

1. Micotra-Sprinter

Micotra-Sprinter łączy Villach i Udine. Pociągi kursują dwa razy dziennie – w weekendy z/do Triestu – wzdłuż trasy rowerowej Alpe-Adria. Latem w weekendy z Villach do Tarvisio kursują dodatkowe pociągi. Co więcej na dworcu w Tarvisio możliwa jest bezpośrednia przesiadka do pociągów Trenitalia. Rowery można przewozić we wszystkich pociągach.

Sprawdź rozkład jazdy Micotra-Sprinter.

2. Tauern-Sprinter

Tauern-Sprinter łączy Villach (godz. 09:05) i Park Narodowy Wysokich Taurów (stacja kolejowa Mallnitz Obervellach; godz. 10:08) lub Mallnitz Obervellach (godz. 16:24) i Villach Hbf (godz. 17:22) z przystankiem na stacji Spittal-M. w następujące dni kursowania pociągu: w soboty i niedziele od 5 czerwca do 11 lipca 2021 r. oraz codziennie od 12 lipca do 12 września 2021.

Pociąg, który zabiera gości z Villach do Mallnitz, jest wyposażony w wagon z ponad 200 miejscami na rowery. Podróż trwa około godzinę – i zatrzymuje się tylko raz, w Spittal. Oferta obejmuje także dogodne połączenia z różnych dolin i miast Karyntii – Hermagor, Klagenfurt, Rosenbach, Feldkirchen itp. Powrót z Mallnitz do Villach jest możliwy na rowerze przez doliny rzek Möll i Drawy po bardzo dobrze przygotowanych ścieżkach rowerowych lub pociągiem po wędrówce pieszej po parku narodowym.

Zaplanuj wycieczkę bezpośrednio na portalu turystycznym Karyntii Tourenportal Kärnten i nie zapomnij odwiedzić centrum dla zwiedzających w Mallnitz. Czas na odkrywanie i podziwianie.

Sprawdź rozkład jazdy Tauern-Sprinter.

3. Karawanken-Sprinter

Rowerowa wycieczka krajoznawcza przez 3 kraje

Rowerowa wycieczka krajoznawcza przez 3 kraje to idealna propozycja na tegoroczne lato Pociągiem lub rowerem z Villach do Tarvis, stamtąd dawną cesarską linią kolejową i trasą Save-Radweg z Kranjskiej Gory do Jesenic i z powrotem nowym pociągiem dla rowerzystów do regionu Villach/Faakersee. 3 kraje, 2 połączenia kolejowe (Villach-Tarvis i Villach-Jesenice), jeden szlak rowerowy. Pociągi z Villach do Tarvis (i z powrotem) odjeżdżają 4 razy dziennie, te do Jesenic (z powrotem) z tą samą częstotliwością, ale tylko w weekendy.

Z Villach do Tarvis można też przejechać rowerem po świetnie rozbudowanej ścieżce Gailradweg (R3). Linia kolejowa przebiega niejako równolegle do trasy rowerowej – to połączenie niezwykle ułatwia podróż na trasie Villach-Tarvis. Pociąg ten oferuje co najmniej 120 miejsc na rower. Na trasie Villach-Tarvis warto odwiedzić przepięknie odrestarowane ruiny klasztoru Arnoldstein.

Trasa z Tarvis do Jesenic przebiega ścieżką Save-Radweg. Ścieżka rowerowa zawdzięcza swoją nazwę najdłuższej rzece Słowenii – Sawie. Szeroka, dobrze rozbudowana droga rowerowa praktycznie nie zawiera wartych wymienienia przewyższeń. Warto zjechać z trasy w kierunku jezior Laghi di Fusine oraz źródeł rzeki Sawy w pobliżu przygranicznej miejscowości Rateče. Fani sportów zimowych na pewno dobrze znają objazd przez Rateče, bo mieści się tu najbardziej spektakularna skocznia narciarska w Planicy. Do Kranjskiej Gory dojeżdżamy po godzinie – nie można sobie przy tej okazji odmówić posiłku złożonego z przepysznych słoweńskich dań w jednej z licznych restauracji w okolicy.

Z Kranjskiej Gory droga wiedzie lekko pod górę do Jesenic (dystans: 24 km), gdzie warto odwiedzić targowisko „stara Sawa”, a tam z kolei muzeum, w którym można dowiedzieć się, jak przed setkami lat żyli i pracowali górnicy z tych okolic. Z powrotem do Villach można dojechać pociągiem (odjeżdża 4 razy dziennie) przez tunel Karawankentunnel. Tak jak w przypadku trasy z Villach do Tarvis, także i odcinek z Jesenic (od Rosenbach) do Villach można wygodnie pokonać pięciogwiazdkową trasą rowerową wzdłuż Drawy przez St. Jakob i Rosegg.

Sprawdź rozkład jazdy Karawanken-Sprinter.

4. Petzen-Sprinter

Łączący Klagenfurt z parkiem rowerowym Bikepark Petzen w Bleiburg pociąg Petzen-Sprinter jest perfekcyjnym połączeniem dla rowerzystów rekreacyjnych i górskich. Petzen-Sprinter jeździ jako zwykła szybka kolej miejska, tyle że z dodatkową przestrzenią na przewóz rowerów. Pociągi kursują w soboty i niedziele od 5 czerwca do 11 lipca 2021 r. oraz codziennie od 12 lipca do 12 września 2021 r. Na podróżnych czeka wiele miejsc do przewozu rowerów. Możliwe są wycieczki grupowe do parku rowerowego Bikepark Petzen lub nad jezioro Klopeinersee i do punktów na ścieżce rowerowej brzegiem Drawy.

Sprawdź rozkład jazdy Petzen-Sprinter.