Rekreacja na dwóch kółkach

po południowej stronie Alp

Z rodziną, w gronie przyjaciół albo samotnie – możliwości jazdy rekreacyjnej w Karyntii, po słonecznej stronie Alp, na pewno nie zabraknie.

Via Carinzia

Łącznie 162 kilometry rekreacyjnej jazdy w otoczeniu kultury i historii oferują różne trasy na szlaku Via Carinzia w tzw. słonecznym zakątku Karyntii. Zaczynamy w dolinie Rosental (z widokiem na Karawanki) i jedziemy w pięciu etapach najpierw do jeziora Klopeiner See, a potem do otoczonej łagodnymi wzniesieniami doliny Lavanttal. Po drodze kusi wiele atrakcji, jak muzeum pszczelarstwa Carnica oraz benedyktyński klasztor św. Pawła. Dowiedz się więcej już teraz!

Trasa śladami sztuki

Kto chce połączyć zwiedzanie muzeum Wernera Berga z wycieczką rowerową przez południową część doliny Jauntal, powinien wyruszyć z Bleiburga na trasę zwaną Kunstradweg. Oprócz wspomnianego muzeum Berga w okolicy można podziwiać stare kościoły, pomniki kultury i kolekcję Liauniga w Neuhaus. Dowiedz się więcej już teraz! 

Trasa pod znakiem kultury – Völkermarkt

Kto lubi ruch oraz chce poznać bogactwo kultury i przyrody Karyntii, powinien się wybrać na jedną z wypraw tematycznych. Na szlaku kulturowym Völkermarkt zobaczy 11 kościołów, ruiny 7 zamków, pałace i winnicę. Niemymi świadkami liczących wiele tysięcy lat dziejów są także cmentarzysko z okresu halsztackiego na Lamprechtskogel i mogiły królów noryckich w Waisenbergu. Dowiedz się więcej już teraz!

Środkowa Karyntia na e-bike’u

Wiodący z Klagenfurtu do Dürnstein szlak kulturowy środkowej Karyntii jest częścią międzyregionalnej trasy rowerowej R7. Wyjeżdżamy z Klagenfurtu, czyli stolicy landu. Jadąc na północ dotrzemy do Magdalensbergu, gdzie można zwiedzić dawne miasto noryckie w specjalnym parku archeologicznym. Szlak wiedzie dalej do St. Veit. Podążając na wschód dojedziemy do położonego na wysokiej skale zamku Hochosterwitz z 14 bramami – jednej z najpiękniejszych budowli tego typu w Europie. Dalej droga wiedzie do zamku we Friesach. Wkrótce po przekroczeniu granicy Styrii szlak kończy się przy ruinach zamku Dürnstein. Wiele różnorodnych i dobrze oznakowanych tras e-bike’owych gwarantuje w środkowej Karyntii niezapomniane przeżycia. Dowiedz się więcej już teraz!

Szlak doliny Gailtal

Widoki majestatycznych Alp Gailtalskich i Karnickich oferuje wszystkim zapalonym rowerzystom szlak Gailtal-Radweg, prowadzący z Kötschach-Mauthen do Villach po znakomicie oznakowanych ścieżkach rowerowych o łącznej długości 95 kilometrów. Po drodze warto niewątpliwie odświeżyć się i popluskać w skąpanym w słońcu jeziorze Pressegger See, położonym bezpośrednio przy trasie. Dowiedz się więcej już teraz!

Szlak Glocknera

Przez północ landu, w regionie Parku Narodowego Wysokich Taurów, biegnie Glockner-Radweg. Podczas całodziennej wycieczki można tu zobaczyć prawdziwe klejnoty natury, na przykład wodospad Jungfernsprung, spadający swobodnie z kikuset metrów przez stopień skalny, a także urokliwe alpejskie doliny otoczone przez imponujące trzytysięczniki. Dowiedz się więcej już teraz!

Wörthersee i Keutschacher Seental

Mierząca ok. 50 km trasa wokół pięciu jezior (Wörthersee i Keutschacher Seental) zaczyna się w Velden i wiedzie wzdłuż Wörthersee, przez Pörtschach i Krumpendorf, aż do Klagenfurtu. Od Viktiringu czeka nas łagodny kilkukilometrowy podjazd do doliny 4 jezior Seental Keutschach. Potem droga prowadzi przez bagna Schieflinger Moor do Schiefling, gdzie mamy do pokonania ostatnie wzniesienie. Potem wracamy już cały czas z górki do Velden. Dowiedz się więcej już teraz!

Trasa wokół Milstätter See

Wprawieni rowerzyści mogą pokonać 28-kilometrową trasę wokół Millstätter See w dwie godziny, ale umknie im wtedy prawdopodobnie jej cały urok. Liczne zatoczki zapraszają przecież do kąpieli, a w pobliżu czeka jeszcze jezioro torfowiskowe Egelsee. Polecamy także statki wycieczkowe. Dowiedz się więcej już teraz!

Millstaetter See Radweg_Archiv MTG_c_Gert Perauer

Klopeiner See – południowa Karyntia

Wiele godzin słońca i kąpiel w najcieplejszych jeziorach Europy. Witamy w regionie wakacyjnym Klopeiner See w południowej Karyntii. Przygotowaną specjalnie dla rodzin trasę sześciu jezior (Klopeiner See, Kleinsee, Gösselsdorfer See, Sonnegger See i Pirkdorfer See) można pokonać w jeden dzień nawet z jeżdżącymi już chociaż trochę dziećmi. Po drodze wiele atrakcji do podziwiania i odkrywania. Posilić można się w przydrożnych gospodach i restauracyjkach. Dowiedz się więcej już teraz!

Klagenfurt – miasto rowerów

Klagenfurt nad Wörthersee oferuje gościom na dwóch kółkach niespotykaną kombinację atrakcji. Apetyt na życie charakterystyczny dla południowców, świetne miejsca na zakupy i wyśmienitą kuchnię, łączącą tradycje kulinarne Włoch, Słowenii oraz Karyntii. I jeszcze Wörthersee – największe jezioro Karyntii z wodą o temperaturze dochodzącej latem do 28 stopni. A wokół pagórkowata okolica z licznymi trasami rowerowymi, gwarantującymi widok na południowe Alpy. Klagenfurt to także mekka wyczynowców. Powodem jest Ironman Austria – Klagenfurt, przyciągający corocznie nad Wörthersee ponad 2500 triathlonistów z całego świata. Z miasta można wyjechać na rowerze bardzo szybko we wszystkich kierunkach dobrze oznakowanymi trasami. Najbardziej znane to: trasa wzdłuż Drawy (R1), wyróżniona przez ADFC pięcioma gwiazdkami, trasa R4 wokół Wörthersee oraz wiodąca do książęcego St. Veit i średniowiecznego zamku we Friesach trasa Glanradweg R7. Dowiedz się więcej już teraz!