Rowerowa wycieczka krajoznawcza przez 3 kraje

Rowerowa wycieczka krajoznawcza przez 3 kraje to idealna propozycja na tegoroczne lato

Pociągiem lub rowerem z Villach do Tarvis, stamtąd dawną cesarską linią kolejową i trasą Save-Radweg z Kranjskiej Gory do Jesenic i z powrotem nowym pociągiem dla rowerzystów do regionu Villach/Faakersee. 3 kraje, 2 połączenia kolejowe (Villach-Tarvis i Villach-Jesenice), jeden szlak rowerowy. Pociągi z Villach do Tarvis (i z powrotem) odjeżdżają 4 razy dziennie, te do Jesenic (z powrotem) z tą samą częstotliwością, ale tylko w weekendy.

Z Villach do Tarvis można też przejechać rowerem po świetnie rozbudowanej ścieżce Gailradweg (R3). Linia kolejowa przebiega niejako równolegle do trasy rowerowej – to połączenie niezwykle ułatwia podróż na trasie Villach-Tarvis. Pociąg ten oferuje co najmniej 120 miejsc na rower. Na trasie Villach-Tarvis warto odwiedzić przepięknie odrestarowane ruiny klasztoru Arnoldstein.

Trasa z Tarvis do Jesenic przebiega ścieżką Save-Radweg. Ścieżka rowerowa zawdzięcza swoją nazwę najdłuższej rzece Słowenii – Sawie. Szeroka, dobrze rozbudowana droga rowerowa praktycznie nie zawiera wartych wymienienia przewyższeń. Warto zjechać z trasy w kierunku jezior Laghi di Fusine oraz źródeł rzeki Sawy w pobliżu przygranicznej miejscowości Rateče. Fani sportów zimowych na pewno dobrze znają objazd przez Rateče, bo mieści się tu najbardziej spektakularna skocznia narciarska w Planicy. Do Kranjskiej Gory dojeżdżamy po godzinie – nie można sobie przy tej okazji odmówić posiłku złożonego z przepysznych słoweńskich dań w jednej z licznych restauracji w okolicy.

Z Kranjskiej Gory droga wiedzie lekko pod górę do Jesenic (dystans: 24 km), gdzie warto odwiedzić targowisko „stara Sawa”, a tam z kolei muzeum, w którym można dowiedzieć się, jak przed setkami lat żyli i pracowali górnicy z tych okolic. Z powrotem do Villach można dojechać pociągiem (odjeżdża 4 razy dziennie) przez tunel Karawankentunnel. Tak jak w przypadku trasy z Villach do Tarvis, także i odcinek z Jesenic (od Rosenbach) do Villach można wygodnie pokonać pięciogwiazdkową trasą rowerową wzdłuż Drawy przez St. Jakob i Rosegg.

Oczywiście trasę 3 krajów można przebyć także w odwrotnym kierunku (Villach-Jesenice-Kranjska Gora-Tarvis-Villach).